Česka verzeEnglish versionDie deutsche FassungWersja rosyjska [ru]

Wspolpraca z zagranicą

ZOBACZ TAKŻE
Strona Gminy Saterland
 >  Wspolpraca z zagranicą > gmina Saterland (Niemcy)

Gmina Saterland leży w północno-zachodniej części Niemiec na terenie landu - Dolna Saksonia. Składa się z czterech miejscowości: Ramsloh, Scharrel, Strücklingen i Sedelsberg. Zajmuje powierzchnię 123,5 km2, a zamieszkana jest przez około 12 800 osób. Teren ten zasiedlony został najprawdopodobniej między IX a XIV wiekiem. Nazwę Saterland zapisano po raz pierwszy w XIV wieku. Obejmował on wtedy teren dzisiejszego Ramsloh, Strücklingen i Scharell, posiadał również własny ustrój. Wolność nadał Fryzyjczykom Karol Wielki między VIII a IX wiekiem. Korzenie samorządności Saterlandu sięgają już XIV wieku, kiedy to w 1587 roku zapisano jego prawa.

Raz w roku wybierano wówczas Dwunastu jako reprezentantów wszystkich mieszkańców pełniących w ich imieniu władzę. Mieszkańcy mieli zagwarantowany wolny handel ziemią, wolność polowań i rybołówstwa oraz służby i handlu. Obecnie gmina Saterland należy do gmin uprzemysłowionych. Największymi pracodawcami w gminie są firmy z branży przetwórstwa torfu, elektrycznej, włókienniczej i przemysłu maszynowego. Ważnym faktorem zatrudnienia jest również rolnictwo, które w tym obrębie daje zatrudnienie około 10% pracującym.

Okolica jest również atrakcyjna turystycznie z każdym rokiem przybywa turystów chcących wypoczywać w gminie Saterland. Gmina jest ciekawa przede wszystkim pod względem etnicznym. Saterland nazywany jest najmniejszą wyspą językową Europy. Około 2000 mieszkańców tej gminy posługuje się językiem starofryzyjskim. Badania przeprowadzone w 1995 wykazały, że jest to język, którym posługuje się najmniejsza liczba ludzi na świecie. Język ten zachował się najprawdopodobniej dzięki położeniu gminy wśród torfowisk.

Dzisiaj mieszkańcy Saterlandu dokładają wszelkich starań, by zachować swoje dziedzictwo m.in. poprzez naukę języka fryzyjskiego w szkołach i stosowanie podwójnych napisów na szyldach. W każdej miejscowości należącej do gminy funkcjonują szkoły podstawowe, ponadto działają dwie ochotnicze straże pożarne i szereg innych organizacji o różnej specyfice.

GALERIA

HISTORIA

KALENDARIUM KONTAKTÓW

Poleć znajomemu Wersja do wydruku