Česka verzeEnglish versionDie deutsche FassungWersja rosyjska [ru]

Kultura - imprezy

 >  Kultura - imprezy > kulturalne imprezy coroczne > Urodziny Kubusia Puchatka

Urodziny Kubusia Puchatka

Obchody Urodzin Kubusia Puchatka to akcja w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom", zainaugurowanej w czerwcu 2001 r. przez Fundację „ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego".  Data imprezy - 14 października - przypada w dzień rocznicy pierwszego wydania książki Alana Alexandra Milne'a w Wielkiej Brytanii.

Głównym wątkiem obchodów Urodzin Kubusia Puchatka jest głośne czytanie przygód Kubusia przez lokalne osobistości, rodziców, seniorów, itp. Towarzyszą temu  np. konkurs ze znajomości misiowych powiedzonek, podarunki dla Jubilata w postaci rysunków i prac plastycznych, wspólne zabawy, śpiewanie Mruczanek Kubusia Puchatka i inne atrakcje, w tym jedzenie łakoci (najczęściej fundowanych przez lokalnych sponsorów).

Nadrzędnym celem kampanii jest uświadamianie ogromnego znaczenia, jakie ma głośne czytanie dziecku dla jego rozwoju psychicznego i umysłowego, a także wyrobienie w rodzicach i opiekunach nawyku codziennej głośnej lektury przez co najmniej 20 minut. Naukowcy i praktycy twierdzą, że czytanie dziecku na głos rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu, czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i poszerza jego wiedzę.