Česka verzeEnglish versionDie deutsche FassungWersja rosyjska [ru]

Kultura

ZOBACZ TAKŻE
O Muzeum
Historia "Skarbu Średzkiego"
Stona główna Muzeum
 >  Kultura > Muzeum Regionalne > O Muzeum > Historia Muzeum

Początki Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej sięgają 1920 r., kiedy to dr Franz Zmarzly, profesor miejscowego gimnazjum  (obecnie Zespół Szkół  przy ul. Wrocławskiej) zaczął gromadzić w tejże placówce różnego rodzaju zabytki. Do powstania i rozwoju ówczesnego Heimatmuseum przyczynił się także Bruno Klebs – rektor średzkiej szkoły ewangelickiej. W 1927 r. zbiory przeniesiono do katolickiej szkoły podstawowej (dzisiejszy Zespół Szkół Rolniczych), gdzie w trzech salach zorganizowano wystawę. W pierwszej z nich prezentowano broń średniowieczną i nowożytną, w drugiej szeroko pojęte rzemiosło artystyczne (najcenniejszymi były  tzw.  wilkomy  należące  do  cechów   średzkich), a w trzeciej zabytki archeologiczne. W 1935 r. muzeum po raz kolejny zmieniło siedzibę, tym razem na nieczynny od kilku lat kościół ewangelicki. Placówka wzbogaciła się o nowe zabytki, z których największym zainteresowaniem cieszyło się biurko, przy którym pracował Napoleon podczas  pobytu w Środzie Śląskiej od 31 maja do 5 czerwca 1813 r.

Wydarzenia drugiej wojny światowej spowodowały, że duża część zabytków uległa rozproszeniu. Ostatecznie dzieła dokonał w 1945 r. Stefan Styczyński – delegat Ministra Kultury i Sztuki dla zabezpieczenia zabytków ruchomych w woj. wrocławskim, przenosząc większość eksponatów do Muzeum Państwowego we Wrocławiu (obecnie Muzeum Narodowe).

Po  tych wydarzeniach  średzkie muzeum odrodziło się dopiero w 1964 r. jako Muzeum Rzemiosł Drzewnych, by po kolejnych zmianach przyjąć obecną nazwę Muzeum Regionalnego. Znajduje się ono w centralnej części rynku, w gotyckim ratuszu.  Dawna   sala  rajców  miejskich  użycza  swojego  miejsca  stałej wystawie, pt: „Średzkie insygnia cechowe”, poświęconej bogatej  historii cechów średzkich. Z sali rajców udać się można do sąsiadującej z nią od zachodu wieży więziennej, w której zachowały się dwie oryginalne cele. Z kolei innym wyjściem z sali rajców przejść można do ekspozycji najcenniejszych średzkich zabytków wchodzących w skład Skarbu Średzkiego. Są to klejnoty datowane od końca XII do 1 połowy XIV w., wiązane z cesarzem Karolem IV (m.in. piękna korona, zapona, zausznice, monety złote i kilka tysięcy srebrnych groszy praskich). Zabytki te zostały znalezione przypadkowo w tatach 80-tych XX w. na terenie miasta, a  wydarzenie  to  w  zasadniczy  sposób określiło  profil  średzkiego  muzeum. Na drugim piętrze w dwóch niewielkich salach prezentowana jest kolejna stała wystawa pt.: „Warstat – dawne narzędzia do obróbki drewna”. Poza tym w innych salach muzealnych, będących także częścią dawnego ratusza, organizowane są wystawy czasowe ze zbiorów własnych oraz innych muzeów.

Dodatkowo muzeum prowadzi lekcje tematycznie związane z archeologią, etnografią, historią i historią sztuki. Duże znaczenia w działalności muzeum mają także badania archeologiczne realizowane na terenie Środy Śląskiej i w okolicach.

Cała  działalność  Muzeum  Regionalnego w Środzie Śląskiej nastawiona jest na zachowanie i prezentację lokalnej przeszłości oraz innych ciekawych wydarzeń kulturalnych (koncerty, kiermasze, itp.).

Od stycznia 2003 roku w wyniku zawartego porozumienia muzeum finansowane jest ze środków Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej oraz Urzędu Miasta i Gminy w Środzie Śląskiej.


Życząc niezapomnianych wrażeń, zachęcamy do zwiedzania.

 

Poleć znajomemu Wersja do wydruku