Česka verzeEnglish versionDie deutsche FassungWersja rosyjska [ru]

Turystyka, rekreacja

Szlak Odry to ponad 500 km sieć tras rowerowych wraz z systemem lokalnych szlaków pieszych i edukacyjnych w najbardziej urokliwych zakątkach korytarza Odry. Główna oś szlaku (Rowerowy Szlak Odry) o długości 256 km biegnie z Wrocławia do Głogowa. Największymi atrakcjami szlaku są liczne starorzecza, rozległe lasy łęgowe, ciekawe zabytki i spokojne krajobrazy.
Założeniem, projektu jest stworzenie składającego się z głównej osi trasy rowerowej przebiegającej wzdłuż doliny rzecznej oraz systemu szlaków pieszych i edukacyjnych utworzonych w najbardziej urokliwych zakątkach międzywala.


żródło: Fundacja Ekologiczna ZIELONA AKCJA

zobacz większą mapę 

Gminy Malczyce, Środa Śląska i Miękinia należą do powiatu średzkiego i stanowią jego północną część. Naturalną granicą gmin od strony północnej jest rzeka Odra. Ukształtowanie terenu jest przyjazne turystyce rowerowej, na obszarze objętym projektem brak jest gwałtownych wzniesień. Wyjątek stanowią Górki Lubiatowskie w gminie Miękinia.

Pomysłodawcą stworzenia szlaków rowerowych jest Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja w tym celu zawiązano Partnerstwo Doliny Środkowej Odry zrzeszające gminy położone wzdłuż rzeki Odry. Trasy poprowadzone głównie drogami polnymi, leśnymi bez ingerencji w stan istniejący w przypadku braku możliwości poprowadzone drogami asfaltowymi.

Poleć znajomemu Wersja do wydruku