Česka verzeEnglish versionDie deutsche FassungWersja rosyjska [ru]

Kultura - imprezy

ZOBACZ TAKŻE
Geleria zdjęć
 >  Kultura - imprezy > sprawozdania z imprez kulturalnych > Dni Środy Śląskiej

2010-07-01

Dni Środy Śląskiej przypadły w tym roku na dni 28-30 maja.
 28 maja, piątek był, tradycyjnie już, Dniem Młodzieży. Tego dnia mogliśmy zobaczyć wychowanków przedszkoli oraz uczniów szkół średzkich i z terenu gminy Środa Śląska w wielobarwnej paradzie, jaką była Żakinada.
Tego samego dnia na Stadionie Miejskim odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Powiatu w Lekkiej Atletyce Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. Wieczorem zaś, w Sali widowiskowej Domu Kultury, odbył się uroczysty koncert inaugurujący święto miasta. Jego gwiazdą był męski zespół muzyczny „Art. Music Trio” – trzech znakomitych instrumentalistów (akordeon, gitara klasyczna, gitara basowa), grających muzykę klasyczną, francuską, latynoską oraz muzyczne przeboje filmowe i muzykę rozrywkową.
 29 maja (sobota) – to dzień festynowy nazywany Wielką Integracją.
Piękna pogoda sprzyjała spędzeniu tego dnia w gronie rodzinnym i przyjacielskim na rynku naszego miasta. Niczego nie brakowało, ponieważ Jarmark Średzki zapewniał jadło, napoje, słodkości, upominki itp. I z pewnością zaspokajał większość potrzeb licznie przybyłych na rynek mieszkańców Środy Śląskiej, jej okolic, zaproszonych gości i turystów. Atrakcje sceniczne nie pozwoliły się nudzić – począwszy od, granych i śpiewanych z młodzieńczą werwą utworów ludowych, w wykonaniu trzech zespołów folklorystycznych: Kulinianie, Polanie i Dolnoślązacy. Ich koncerty przeplecione zostały występami zespołów tanecznych Domu Kultury w Środzie Śląskiej – „deTonacja” oraz „Remix”. Zmiana klimatu nastąpiła, gdy na scenie pojawił się zespół „Happening”, ze swoim prawie jazzowym brzmieniem, a po ok. dwóch godzinach, kolejny zespół muzyczny – „21”, który, w sposób brawurowy, zaprezentował energetyzującą muzykę własnych kompozycji z autorskimi tekstami członka zespołu. Kabaret „Świerszczychrząszcz”, występujący jako kolejna atrakcja, dostarczył inteligentnej rozrywki, którą dostrzec mogli ci, którzy znajdowali się blisko estrady oraz ci, którzy chcieli pośmiać się z rewelacyjnych skeczów tego dwuosobowego kabaretu. No i gwiazda dnia – DJ Shaun Baker z wokalistką Maloy, dająca gwiazdorski wstęp do wieczornej, tanecznej części całego festynu. Na zakończenie dnia wystąpił zespół „Satisfaction”, grający dobrą muzykę do tańca.
 Cała świąteczna sobota poświęcona była osobom poszkodowanym w ostatniej powodzi. Wraz ze średzkim Czerwonym Krzyżem prowadzona była akcja „Pomóż powodzianom”, podsuwająca różne formy pomocy.
 Program estradowy w tym roku prowadzili ludzie bardo dobrze znani mieszkańcom Środy Śląskiej. Jeśli któraś z tych osób okazała się mniej znana, to prowadzona przez nich konferansjerka, pozwoliła ich „odkryć”. Oto kto prowadził uczestników święta przez bardzo zróżnicowany program artystyczny, obfitujący również w inne formy kontaktu z publicznością (np. konkursy na temat  miasta, gminy, planów i osiągnięć, ludzi, historii i kultury):
Jolanta Klimkiewicz i Zbigniew Sozański
Magda Bogucka i Andrzej Baraniecki
Mariusz Kozak, Marcin Brzeziński
Marta Prymas i Zbigniew Niedźwiecki
Joanna Chicińska i Daniel Padewski
oraz Dzieci z Kółka Teatralnego Domu Kultury, które zapowiedziały atrakcje niedzielne.
 Co działo się w niedzielę, 30 maja? Niestety trochę padał deszcz, który nie pozwolił zrealizować ten Dzień Dzieci z planowanym rozmachem. Lecz deszcz nie przeszkodził całkowicie w zabawie, ponieważ już o godz. 13.00, czyli po wczesnym niedzielnym obiedzie, na scenie Domu Kultury można było zobaczyć spektakl „Co się dzieje w Królestwie” przygotowany przez Kółko Teatralne Domu Kultury. Również Grupa Teatralna Gimnazjum średzkiego przedstawiła swój zabawny spektakl, kierowany do dzieci trochę starszych.
Od godz. 14.00 dzieci, przywitane przez szczudlarzy, mogły aktywnie, wraz z rodzicami, uczestniczyć a różnych zabawach i konkurencjach, a nawet nauczyć się chodzić na szczudłach. Dzień Dzieci zakończył program w wykonaniu aktorów Teatru „Piotruś Pan”.
 Kontynuacją tego dnia i zakończeniem Dni Środy Śląskiej 2010 był wernisaż wystawy fotograficznej, będącej efektem pracy grupy uczestników programu „Rozwój zainteresowań podstawą edukacji”.