Česka verzeEnglish versionDie deutsche FassungWersja rosyjska [ru]

Kultura - imprezy

ZOBACZ TAKŻE
Galeria zdjęć
 >  Kultura - imprezy > sprawozdania z imprez kulturalnych > Kopciuszek w wykonaniu dorosłych

2010-06-21

Był Królewicz, Kopciuszek był
Bo marzymy wciąż o czymś skrycie -
Każda bajka to gwiezdny pył,
Który spada na nasze życie

14 maja, na scenie Domu Kultury w Środzie Śląskiej Grupa Teatralno-Kabaretowa Domu Kultury przedstawiła kolejną premierę. Był to spektakl „Kopciuszek” wyreżyserowany oczywiście przez Przemysława Przesławskiego, do którego scenariusz, wg Jana Brzechwy, napisała Magda Bogucka.
 Próby do spektaklu trwały dwa miesiące, lecz już pierwsze czytanie podsunęło odtwórców ról. Rola Kopciuszka przypadła Danielowi Padewskiemu i niemal od razu okazało się, że do tej właśnie roli został on stworzony. Nie było też trudności z przydziałem ról pozostałych, a każda z nich okazała się pierwszoplanową. Tak więc Macochę znakomicie zagrał sam reżyser spektaklu – Przemek Przesławski, dwie Córki Brzydule – Natalia Aleksy i Magda Kuriata, które wzięły na siebie również role dodatkowe (kolejno): Śpiącej Królewny i Czerwonego Kapturka. Wilk był nieobecny, bo, jak to zostało powiedziane, był wykończony, ponieważ całą noc tańczył z Costnerem. Rolę kolejnej bajkowej postaci, Kota w Butach, wzięła na siebie Marta Prymas, która była również ślicznym, pełnym wdzięku, trochę rozhisteryzowanym Królewiczem. Postać Ochmistrza, z wielkim urokiem i talentem aktorskim, przedstawiła Joanna Chicińska, zaś Herolda o tubalnym głosie – Andrzej Marszałek. Lodziarzem, zachęcającym do kupowania, jedzenia i robienia lodów był Zbigniew Wyrwisz, który wykorzystał niemal każdą okazję, by dołożyć sobie tekstu (taki ambitny!). Zagranicznego Kupca, całego zamotanego w tkaniny, zagrała Renata Polak – z jakąż elegancją! Z Lustrem przekomarzała się Zła Królowa – Jolanta Klimkiewicz. I jeszcze zgrana para z nałogami: Wróżka i Krasnoludek (tylko nie ogrodowy!), czyli Robert Warzecha i Magda Bogucka. Drzwi do Świata Baśni otworzyli i prowadzili przezeń dwaj Narratorzy, czyli Andrzej Zamaro (nawiasem mówiąc Kierownik Grupy) oraz Artur Bogucki.
 Oprawa muzyczna i dźwiękowa „Kopciuszka”, to dzieło Artura Boguckiego, Andrzeja Marszałka i Roberta Warzechy. Efekty specjalne, w postaci slajdów ilustrujących akcję, przygotował Łukasz Zamaro. Projektami do wielu z obrazów były prace dzieci z Kółka Plastycznego Domu Kultury.
 Dużym atutem spektaklu były kostiumy zaprojektowane i wykonane przez Magdę Bogucką, której pomagała Anna Iwańska.
 Czy to już wszystko, co można napisać na temat „Kopciuszka” w wykonaniu Grupy Teatralno-Kabaretowej Domu Kultury w Środzie Śląskiej? Zdecydowanie nie. Aktorzy (słowo użyte nie przypadkiem) przyznają się do tego, że podczas prób świetnie się bawili, mniej zaś mówią o tym, jak ciężką pracą było przygotowanie się do spektaklu. Przypomnieć bowiem należy, że uczestnictwo i pracę w Grupie Teatralnej traktują bardzo poważnie, choć na
co dzień zajmują się ,nie mniej poważnie, domami, rodzinami i swoją pracą zawodową.
 Reakcja widzów, zarówno podczas spektaklu premierowego, jak i tego powtórzonego 20 czerwca (oba przy pełnej sali) potwierdza dobre jego przygotowanie.
  Kolejne spotkanie teatralne z Grupą we wrześniu, kiedy to powtórzony zostanie spektakl „Bar Raj”, nie widziany jeszcze przez wiele chętnych osób.