Česka verzeEnglish versionDie deutsche FassungWersja rosyjska [ru]

Kultura - imprezy

 >  Kultura - imprezy > sprawozdania z imprez kulturalnych > Święto Wina w Mieście Skarbów 2009

2009-09-14

Wiwat! Wiwat Święto Wina!
Niech dziś pije ten, kto nie ma,
Kto zaś ma, niechaj się dzieli,
Byśmy wszyscy tu weseli
Rok w rok się spotykali,
Tak duzi, jak i mali!

 Ten zwycięski toast, napisany przez Renatę Mazur na tegoroczny  konkurs organizowany w ramach Święta Wina w Mieście Skarbów, jest kwintesencją myśli przewodniej tego święta.


 Piąta edycja Święta Wina w Mieście Skarbów, czyli w Środzie Śląskiej, odbyła się 12 i 13 września, choć tak naprawdę, to już 11 dzień września zapoczątkował cykl wydarzeń. W tym dniu bowiem, o godzinie 17.30 w Domu Kultury odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy malarskiej „Puchary wznieśmy!”. Na konkurs ów napłynęło 12 prac, których autorami są artyści z różnych miast Polski. Dzieła te można oglądać jeszcze do końca tego tygodnia, a wśród nich prace nagrodzone – Małgorzaty Pasiewicz (Oborniki Śląskie), Małgorzaty Boksy (Ziębice), Macieja Żukowskiego (Wrocław), Katarzyny Brzozowskiej (Wrocław), Edmunda Szłapki (Głuchołazy), Rajmunda Proskiego (Środa Śląska) i Elwiry Teski (Komorówko k. Trzebnicy).


 W sobotę 12 września również sporo się wydarzyło. Oto już o godz. 10.00 zebrała się Komisja oceniająca wina przedstawione do Konkursu na Najlepsze Wino Domowe. Każde wino było inne, a było ich w sumie 23. Trudne więc było zadanie Komisji. Wybrano jednak wina najlepsze. Najlepszym z najlepszych okazało się wino zrobione przez panią Barbarę Kuriatę, któremu nadała wdzięczną nazwę „Swojaczek”. Wyróżnione też zostały wina  produkcji pana Wiesława Maryniaka i pana Andrzeja Tolisza. Gratulujemy!


Od godz. 11.00 do 12.00 na dziedzińcu Domu Kultury, w ramach Programu Sadzenia Winorośli, rozdawane były sadzonki winorośli. Każdy, kto wcześniej wpisał się na listę, otrzymał zestaw składający się z pięciu sadzonek różnych odmian, sekatora i informatora instruującego, jak dobrze i efektywnie uprawiać winorośl. Do zestawu dołączamy życzenia udanej uprawy i oczekujemy efektów w postaci średzkiego wina już za cztery lata!


Godz. 12.00, to czas otwarcia wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej, o tytule „System obronny Środy Śląskiej”. Wystawa ta zorganizowana  została w ramach Święta Wina i w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.


Kolejnym, bardzo atrakcyjnym, punktem sobotniego programu Święta były Drugie Warsztaty Winiarskie, które rozpoczęły się o godz. 16.00 w Domu Kultury. Z wielkim entuzjazmem o winach Nowego Świata opowiadał, prowadzący Warsztaty, Tomasz Prange-Barczyński. Z nie mniejszym entuzjazmem przybyli na spotkanie zainteresowani goście degustowali i oceniali wina z Kaliforni, Argentyny, Chile, RPA, Australii i Nowej Zelandii.


 I niedziela, 13 września. Zamówiona pogoda dopisała i, chociaż rano było chłodno, przez cały dzień aura sprzyjała festynowemu dniu Święta Wina w Mieście Skarbów. Jak co roku już o godz. 12.00 gotowe na przyjęcie gości były wszystkie stoiska Jarmarku Średzkiego, a wśród nich oczywiście stoiska winiarskie i winoroślarskie. W tym miejscu dziękujemy winiarzom i winoroślarzom, a szczególnie serdecznie tym, którzy są z nami od samego początku: Firmie ATLANTIKA, Winnicy KINGA oraz Panu Władysławowi Deptule.
Inne stoiska jarmarczne zapraszały zapachem wszelakiego jadła, barwnością biżuterii, blaskiem szkła, ciepłym brązem drewna, wielorakością form ceramicznych… Było wszystko. Swoje artystyczne stoiska rozłożyli również malarze i rzeźbiarze.


Niezbędny, podczas Święta Wina w Środzie Śląskiej, mocny akcent historyczny tworzyły w tym roku trzy grupy. Jedną z nich było Bractwo Świętego Wita pod przywództwem Piotrka Batoga z towarzyszeniem Dziadoszan. Druga grupa to nieliczna, lecz jakże pięknie się prezentująca Rota Piechoty Miejskiej z Wrocławia. I rewelacyjne Bractwo Rycerskie Wierzbięta z Krotoszyna, towarzyszące uczestnikom święta od samego początku, prezentujące późnym wieczorem fragment przygotowanego przez siebie widowiska historycznego, nawiązującego do średniowiecznej historii naszego miasta. 


 Wróćmy jednak do godz. 13.00, o której rozpoczął się festyn. Otworzył go korowód barwny od kostiumów – strojów historycznych, liczniejszy niż w roku ubiegłym. Uczestnicy korowodu tradycyjnie już odtańczyli poloneza. Ale jak! Myślę, że wszyscy, którym udało się to zobaczyć, potwierdzą, że było to piękne widowisko zamknięte od strony zachodniej dostojnym szpalerem rycerzy Bractwa Rycerskiego Wierzbięta. Polonez przygotowany i poprowadzony był jak zawsze przez Renatę Strożek w parze z Burmistrzem naszego miasta, mającymi za sobą młodzież średzkiego gimnazjum. Układy tańca wraz z barwnymi kostiumami i uśmiechniętymi twarzami dały wrażenie baśniowego teatru. Z pewnością jest to jeden z bardziej widowiskowych elementów programu Święta Wina. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko przebranych, do udziału w polonezie w przyszłym roku!


 Toast  Burmistrza Środy Śląskiej otworzył program sceniczny, który rozpoczął się przebojami operetkowymi w wykonaniu Moniki Gruszczyńskiej i towarzyszącego jej tenora.
Cygańska muzyka zespołu Bachtało Drom nastroiła biesiadnie i tanecznie. I właśnie tanecznie odbyło się DEPTANIE WINOGRON, które miało charakter konkursu. Pięć pań, mężatek, sześciu silnych mężczyzn przeniosło z Domu Kultury na scenę na własnych ramionach! Za taki wyczyn należy wymienić panów z imienia: Ryszard Bachowski, Andrzej Mazur, Zbigniew Niedźwiecki, Piotr Mikołajczyk i kolega pana Piotra z Bractwa Rycerskiego Wierzbięta. Kiedy więc panie, odziane w białe szatki i wianki winogronowe na głowach, znalazły się na scenie ich zadaniem było wydeptanie jak największej ilości soku z takiej samej ilości winogron. Zwyciężczyniami zostały dwie „deptarki” – Marta Prymas i Irena Błach, które wydeptały dokładnie taką samą ilość soku. Spośród wszystkich depczących pań, specjalnie do tego celu utworzona komisja wybrała Miss Winnego Grona. Została nią Ilona Wodejko. Zarówno zwyciężczynie „deptania”, jak i Miss otrzymały główne nagrody w postaci czterodniowego wyjazdu do Brukseli lub Strassburga, ufundowane przez panią europoseł Lidię Geringer de Odenberg. Niespodzianką było wybranie dwóch Wicemiss, którymi zostały Elwira Teski i Barbara Kuriata, i otrzymały nagrody ufundowane przez firmę kosmetyczną „Clarena”.


Drugim konkursem, który został przeprowadzony na scenie był Konkurs na Najpiękniejszy Kostium Historyczny. W konkursie tym kostiumy oceniano w trzech kategoriach: Dzieci, Młodzież, Dorośli, komisją zaś była znakomita publiczność. W kategorii Dzieci największe brawa otrzymała Emilka Jadach, w kategorii Młodzież bezkonkurencyjna była Magdalena Łuczkiewicz, podobnie jak w kat. Dorośli - Olga Saganowska.


 Karol Okrasa, który w tym roku gościł na Święcie Wina, przyrządził na scenie łososia marynowanego w winie i podawał w sosie na bazie wina z winogronami obsmażanymi w winie. Pod okiem wspomnianego mistrza kuchni odbył się również Konkurs Naleśnikowy z udziałem mieszkańców miasta. Wielu z uczestników święta mogło skosztować potraw powstałych podczas pokazu i konkursu.


 A teraz: co to było za granie!!! Orkiestra Dni Naszych – temperament, siła i ogień – etniczno-metalowe granie! Niezwykle dynamiczny koncert pobudzający krew i uruchamiający nogi, by tańczyć. A potem Kabaret LIMO, z powodzeniem spełniający swoje zadanie rozbawiania publiczności. I oczywiście LESZCZE z niezwykle sympatycznym liderem Maćkiem Miecznikowskim, który porwał wszystkich do wspólnego śpiewania i wspólnej zabawy.


 Święto zakończyło się bardzo późnym wieczorem słowami pani Jolanty Klimkiewicz, zapraszającej na szóste Święto Wina w Mieście Skarbów, czyli w Środzie Śląskiej, w przyszłym roku.
 Zapewne różne będą oceny tegorocznego Święta, lecz już w tej chwili, po ilości oblężonych kramów z winem, po tym, że na stołach stały butelki i kieliszki z tym szlachetnym trunkiem, nie zaś puszki z piwem, po sympatycznym i nie problematycznym zachowaniu się uczestników, można stwierdzić, że było to ŚWIĘTO WINA! A SKARB? SKARBEM JEST NASZE MIASTO I JEGO MIESZKAŃCY.

Pozostałe TOASTY KONKURSOWE

Hej, Średzianie!...
Pijmy wino, wino lejmy w szkło,
Wszak to prawda dobrze znana –
Wino można w trakcie, przed i po…!

Starost, Burmistrzu,
Zdrowie Waszmości,
Zdrowie mieszkańców,
Przybyłych gości!
Niech się rozwija
Średzka kraina,
By nie zabrakło
Mleka i wina.
Lecz nie z Szampanii,
Porto, Sardynii,
Ale z słonecznych
Winnic Miękini!

Niechaj herb Środy
Nam przypomina
Że to słynąca
Z wina kraina
Niech boski trunek
Z Winnic Miękini
Po krańce świata
Sławną uczyni!

Za zdrowie włodarzy
Za pomyślność gminu
Czas skończyć słowa
I przejść do czynu
Niech średzka kraina
Rozkwita, pięknieje
A jej mieszkańcom
Wspaniale się dzieje!
Wypijmy za czas, by nie był za krótki
I wiatr, by płoszył smutne myśli z głowy.
Niech wino rozjaśni marsowe oblicze
I uśmiech wypełznie na lico!

Niech każda niewiasta znów będzie dziewicą
By mogła doznawać rozkoszy początków
Nieważne są lata, trza trzymać szklanice
Wychylać je do dna w Bachusa obrządku!


ORGANIZATORZY DZIĘKUJĄ SPONSOROM ŚWIĘTA WINA W MIEŚCIE SKARBÓW!
Sponsorzy:
PKO BP S.A.
Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej
GAZ SYSTEM S.A.
IMPEL S.A.
BGŻ
RÖBEN Ceramika Budowlana Sp. z o.o.
Bank Spółdzielczy w Środzie Śląskiej
SKOK Stefczyka w Środzie Śląskiej
Winnice JAWOREK w Miękini
CLARENA – firma kosmetyczna
Europoseł Lidia Geringer de Odenberg
Marek Janiak – Cukiernia
Ewa Dziadyk – Salon Fryzjerski
INTER MARCHÉ w Środzie Śląskiej
„Uliczka Łakoci” w Środzie Śląskiej
Antoni i Mirosław Sidorscy
Zbigniew Wyrwisz