Česka verzeEnglish versionDie deutsche FassungWersja rosyjska [ru]

Kultura - imprezy

ZOBACZ TAKŻE
Galeria zdjęć
 >  Kultura - imprezy > sprawozdania z imprez kulturalnych > Tym, którzy zginęli w obronie Ojczyzny...

2009-08-15

Punktualnie o godz. 11, w niedzielę 15 sierpnia, przed pomnikiem Żołnierzom Polskim rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego.

Święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone jest od 1992 r. 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.  Bitwa ta przeszła do historii, jako 18. największa bitwa na świecie.

W uroczystościach patriotycznych od lat niezawodnie biorą udział przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych RP, Związku Sybiraków, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Związku Nauczycielstwa Polskiego,  Związku Harcerstwa Polskiego, delegacje średzkich przedszkoli, szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, reprezentacje lokalnych władz samorządowych, policji, straży pożarnej i straży miejskiej.
Podobnie było i w tym roku. Po wysłuchaniu okolicznościowego przemówienia Mieczysława Boruka, wiceprezesa  Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych złożono wieńce i wiązanki pod pomnikiem. Dalsza część uroczystości odbyła się w Domu Kultury. Zwieńczeniem obchodów była projekcja filmu „Generał – Zamach na Gibraltarze” o o kulisach śmierci gen. Władysława Sikorskiego.