Drukuj

"Noc z Andersenem" już po raz 5. w średzkiej bibliotece

(2008-04-01)

Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej po raz 5. wzięła czynny udział w międzynarodowej akcji „Noc z Andersenem”. W Polsce "Noc z Andersenem" organizuje się od roku 2003. Jej motywem przewodnim są baśnie i bajki oraz wspólna zabawa i głośne czytanie. Dlatego też i w tym roku biblioteka średzka zaprosiła swoich małych czytelników do nocnego bajania.

Przypomnijmy - „Noc z Andersenem” to impreza o charakterze międzynarodowym, powstała z inicjatywy bibliotekarzy bibliotek czeskich w celu wspierania czytelnictwa, propagowania systematycznego czytania oraz głośnego czytania dzieciom. Nazwa imprezy przypomina o święcie książki dziecięcej, które obchodzone jest na całym świecie 2 kwietnia, dla upamiętnienia dnia urodzenia duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andresena.

„Noc z Andersenem” trwała zgodnie z planem 15-cie godzin, od 18.00 do 9.00 dnia następnego. W tym roku obchody imprezy przypadły na noc z 28 na 29 marca. W bibliotece zorganizowano miejsca do spania oraz kolację i śniadanie przy wsparciu lokalnych sponsorów. Dla dzieci  impreza była, jak corocznie, wielką atrakcją i niezapomnianym przeżyciem. Tę jedyną noc w roku mogły one spędzić wśród bibliotecznych regałów z książkami, a przy tym wspaniale się bawić. Ze względu na ogromne zainteresowanie imprezą ze strony dzieci i ich opiekunów, w tym roku, bibliotekarze średzcy zaprosili do udziału aż 2 klasy podstawowe oraz czytelników uczestniczących aktywnie w wielu bibliotecznych imprezach. "Noc z Andersenem" w bibliotece spędziło 58 dzieci i 20 dorosłych osób.

Impreza rozpoczęła się uroczystym powitaniem zaproszonych gości, tych małych i całkiem dorosłych, przez Annę Kuszlik-Czajkowską, dyrektora BP. Następnie dzieci z klas II i III szkoły podstawowej pod opieką Ewy Kąkol i Grażyny Juchno zaprezentowały własne programy artystyczne – występ wokalny „Baśniowe śpiewanie” i występ teatralny „Dzieci grają Andersena”.
Ogromną atrakcją okazał się pokaz pantomimiczno-słowny Mariusza Drozdowskiego, wrocławskiego aktora i mima. Artysta przedstawił sztukę zatytułowaną „Kamieniarz”.
Zwyczajem „Nocy z Andersenem” stało się już „Nocne zwiedzanie miasta” i zabawa w podchody „Poszukiwacze skarbów”. W czasie zabawy dzieci musiały wykonać zadania Baśniowych Strażniczek  i rozwiązać zagadki. Nagrodą było hasło-klucz, które pozwalało dzieciom wejść do kina „Kadr” na seans filmowy.
Około północy mali goście rozpoczęli konferencję e-mailową z pozostałymi uczestnikami „Nocy z Andersenem” z Polski, Czech i Niemiec.
Impreza zakończyła się 29 marca około godziny 9.00.

Anna Kuszlik-Czajkowska wita zaproszonych gości

Uczestnicy "Nocy z Andersenem"

"Baśniowe śpiewanie” – występ wokalny klasy III SP pod opieką Grażyny Juchno

„Dzieci grają Andersena” – występ teatralny klasy III pod opieką Ewy Kąkol

Andrzej Bielski czyta dzieciom baśń Andersena

Mariusz Drozdowski w przestawieniu "Kamieniarz"