Česka verzeEnglish versionDie deutsche FassungWersja rosyjska [ru]

Kultura - imprezy

 >  Kultura - imprezy > kulturalne imprezy coroczne > Święto Wina w Miescie Skarbów

Święto Wina w Miescie Skarbów

Organizowane z dużym rozmachem święto jest imprezą dwudniową. W pierwszym dniu święta odbywa się konferencja winoroślarzy i winiarzy mająca na celu propagowanie wiedzy oraz wymianę doświadczeń w zakresie związanym z uprawą winorośli.


W drugim dniu organizowany jest festyn historyczny na Rynku Środy Śląskiej. Święto otwiera barwny korowód mieszkańców i władz miasta przebranych za kupców, mieszczan czy rycerstwo. W trakcie jarmarku, mającego charakter średniowiecznego targu, wystawiają się miejscowi producenci – piekarze, kwiaciarki, działkowcy, mleczarze, cukiernicy, a także przedstawiciele rzemiosła artystycznego i ludowego. Główną część wystawców stanowią przedstawiciele producentów win i miodów pitnych, produktów zielarskich oraz przetworów domowych.


Obok jarmarcznych kramów swoje stragany mają również reprezentanci rzemiosł dawnych – bednarz, snycerz, tkacz. Ważnym punktem programu jest również odtworzenie zwyczaju tradycyjnego gniecenia winogron w kadzi, turniej rycerski przeprowadzony przez Drużynę Wojów Piastowskich oraz konkursy skierowane do rzemieślników mające wyłonić najlepszego producenta chleba, wyrobów cukierniczych i pamiątki ze Środy Śląskiej. Celem tych konkursów jest zachęcenie do wykreowanie produktu lokalnego. Imprezie towarzyszą również koncerty muzyki różnych narodów, muzyki dawnej i biesiadnej. Pomysłodawczynią Święta Wina jest Hanna Małgorzata Bogucka - kierownik działu naukowo-oświatowego w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.